Милан не го дава врвот во Серија А, падна и Беневенто на Пипо Инзаги

Милан не го дава врвот во Серија А, падна и Беневенто на Пипо Инзаги

пред 4 месеци

Во меч со 2 гола, 3 стативи, 2 пенали и црвен картон Милан продолжи во ист ритам како и минатата година, со победа. Најнова жртва на „Росонерите“ е Беневенто чиј предводник е поранешниот ас на „црвено-црните“, Пипо Инзаги.

Милан славеше со 2-0, а резултатот можеше да биде поинаков ако се реализираа бројните шанси на двете страни.

Кеси од пенал во 15 минута донесе предност за гостите. Сепак проблеми за екипата предводена од Стефано Пиоли направи Тонали. По еден непромислен старт во 33 минута заработи директен црвен картон, така одлучи ВАР.

Во второто полувреме Беневенто тргна поофанзивно иако и во првиот дел имаа неколку добри шанси, меѓу кои и статива. Но ладен туш за домашните фудбалери. Се играше 49 минута, голманот на Беневенто имаше лоша проценка, па Леао со одмерен лоб удар донесе предност од 2-0.

Доколку влезеше во мрежата барем еден од двата обида на Чалханоглу и Кеси (погодија статива) ќе беше помирен остатокот од мечот, но и вака Милан беше посреќната екипа.

Домаќините промашија пенал во 61 минута, Капрари беше непрецизен, биеше покрај голот.

По 15 кола Милан се уште е непоразен во Серија А, прв на табелата со бод повеќе од градскиот ривал Интер. Беневенто е на средината на табелата

Share

KissAnime kissanime online: Watch The Seven Deadly Sins Episode 3

WCOStream we bare bears wcostream: One Punch Man Episode 12

Scroll to Top