Наместо во Арсенал Ауар ќе заврши во Реал

Наместо во Арсенал Ауар ќе заврши во Реал

пред 4 години

Капитенот на Олимпик Лион, Хусен Ауар, во зимскиот преоден рок би можел да се пресели во Реал. Шпанските медиуми тврдат, дека иако договорениот трансфер во Арсенал нема да биде реалзиран.

Според овие извори, Арсенал не може да ги плати бараните 55.000.000 евра, колку што Лион барат за Ауар. Арсенал, пред еден месец потрошија 50.000.000 евра за Томас Парти од Атлетико Мадрид.

Развојот на настаните внимателно го следеле луѓето од Реал Мадрид. Флорентино Перез бил подготвен за ги започне преговорите со колегата Жан-Мишел Ола.

На „Сантијаго Бернабеу“ сметале дека Ауар би бил идеална замена за Лука Модирќ кој полека се ближи кон крајот на кариерата.

Share
Scroll to Top