На Јамал му било „судено“ да стане познат!

На Јамал му било „судено“ да стане познат!

пред 2 дена

Шпанецот Ламин Jамал ​​влезе во историјата на EП како најмлад дебитант и најдобар стрелец на првенствата на Стариот континент.

На Шпанецот, се чини, му беше судено да успее со оглед на тоа што Лионел Меси, еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, како бебе го држеше во раце.

Кога Џоан Монфорт го фотографираше Лионел Меси со бебе за хуманитарен календар пред речиси 17 години, знаеше дека долгокосата 20-годишна девојка ќе успее во фудбалот, но не можеше да замисли дека бебе старо само неколку месеци би го сторило истото.

Бебето на фотографиите кои тогаш стекнаа голема популарност беше Ламин Јамал, кој прв влезе во фудбалската историја како втор најмлад дебитант во Лигата на шампионите.

Шпанецот потоа стана најмладиот учесник на ЕП, каде со ефектен гол вчера на натпреварот со Франција, стана и најмладиот стрелец на ова првенство.

Една од оддамна заборавените фотографии од 2007 година стана многу популарна откако на Инстаграм ја сподели таткото на Jамал ​​и напиша: „почеток на две легенди“.

Монфорт, кој работи како хонорарен фотограф за „Асошиетед прес“, рече дека фотосесијата се случила во соблекувалната на посетителите на Камп Ноу во Барселона есента 2007 година, кога Jамал ​​имал само неколку месеци.

 

Share
Scroll to Top