Ново лице во Ф1 – Никита Мазепин

Ново лице во Ф1 – Никита Мазепин

пред 11 месец

Рускиот возач Никита Мазепин потпишал повеќегодишен договор со тимот на Хас и наредната сезона ќе дебитира во Формула 1. Хас се уште не соопштиле кој ќе вози покрај Мазепин во тимот наредната сезона. Шпекулациите велат дека тоа ќе биде Мик Шумахер.

Мазепин (21) има добра сезона во Формула 2. На две трки до крајот тој се наоѓа на третото место во генералниот пласман.

„Никита оваа сезона ги покажа своите способности во Формула 2, каде забележа две победи“, рекол директорот на Хас, Гинтер Штајнер.

„Се радувам на соработката со Хас. Екипата ќе бара од мене повратни информации и податоци за 2021 година и понатаму. Ќе ја преземам одговорноста, со нетрпение чекам да почнам“, рекол младиот руски возач.

Никита Мазепин е син на рускиот милијардер, Дмитриј Мазепин.

Share

AnimeBee: Saint Seiya: The Hades Chapter - Elysion anime episode 6 online free at https://animebee.to anime online

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

AnimeFLV: Love, Chunibyo & Other Delusions!: Rikka Version - Lite (Dub) anime episode Full online free at https://animeflv.uk dubbed anime

AnimeHeaven: The Breaking of Branches is Forbidden anime episode Full online free at https://animeheaven.pro animeheaven one piece

Scoop: https://www.scoop.it/u/animefreak

Emoneyspace: https://www.emoneyspace.com/forum/index.php?action=profile;u=568897

Scroll to Top