Почина италијанската легенда Паоло Роси

пред 9 месеци

Легендарниот италијански фудбалер, Паоло Роси, почина на 64 годишна возраст. Херојот на Италија од СП во 1982 година, работеше во националната телевизија РАИ. Веста за неговата смрт, утрово во 1:30 часот, прв ја објави неговиот колега Енрико Вариале. „Тажни вести. Не напушти Паоло Роси. Незаборавниот Паблито кој сите не натера да се вљубиме во него, летото во 1982 година и кој беше ценете колега на РАИ во изминатите години. Почивај во мир“, напишал Вариале. Потврда за смртта на Роси набргу стигнала и од неговата сопруга Федерика. Паоло Роси во кариерата бил играч на Јувентус, Комо, Виченца, Перуџа, Милан и Верона. Кариерата ја завршил во 1987 година. Со Италија стана светски првак, во Шпанија во 1982 година. Тогаш стана национален херој, постигна хет-трик против Бразил во четврт-финалната група, потоа два пати стрелаше прецизно против Полска во полу-финалето, а постигна еден од трите гола против Германија во финалето. Роси беше најдобар стрелец на СП во 1982, а истата година ја доби и Златната топка. 

Share

Website https://animedao.nl: Watch Maerchen Maedchen animedao Episode 2 animedao

AnimeHeaven: I Can't Understand What My Husband Is Saying anime episode 13 online free at https://animeheaven.pro dragon ball super anime heaven

https://4anime.biz my hero academia heroes rising 4anime

Website https://aniwatch.pro: Watch Time Bokan Series: Gyakuten Ippatsuman aniwatch Episode 1 watch anime

Independent academia: https://independent.academia.edu/gogoanimelol

Roomstyler: https://roomstyler.com/users/animefreakws

Scroll to Top