По 86 старта, конечно слаломска победа за Вос Солеваг

По 86 старта, конечно слаломска победа за Вос Солеваг

пред 5 месеци

По 86 трки во Светскиот куп, норвешкиот скијач Себастијан Вос Солеваг стигна до доминантна победа на слаломот во австрискиот скијачки центар Флахау, за прв триумф во кариерата.

29-годишниот Вос Солеваг, кој дебитираше во Леви во 2012 година, досега имаше освоено четири подиуми, но победата беше далечна пред денеска, кога имаше фантастични две возења за победа со 0.76 секунди пред Австриецот Марко Шварц, кој е на подиумот во последните три трки. Французинот Алексис Пинтуро го освои првиот подиум оваа сезона во слаломот со 0.95 секунди заостанување.

По напорни две недели за специјалистите за технички трки, од следниот викенд во акција стапуваат спусташите на легендарната Штрајф во Кицбил, по што на 26 јануари е ноќниот слалом во Шладминг.

Share

ANIMEFLIX weathering with you animeflix: Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) Episode 10 (https://animeflix.nl/m/3Pwo/ep-10)

AnimeDao haikyuu animedao: The Daily Life of the Immortal King Episode 15

Scroll to Top