Прва лига: Победи на Брера, Гостивар и Шкупи

Прва лига: Победи на Брера, Гостивар и Шкупи

пред 1 месец

Foto/facebook.com/fkakademijapande

Три натпревари го отворија 27.коло во домашниот шампионат, на сите победи забележаа екипите кои играа на домашен терен.

Најнеизвесно беше во Струмица, на натпреварот меѓу АП Брера и Воска спорт. Славеа домаќините со голот на Ѓеорѓиевски во 92.минута.

Шкупи ја оправда фаворитската улога против Македонија ЃП. Шкупи победи со 3:1. Првиот гол го постигна Дуду по само четири минути игра, на 2:0 зголеми Трпановски во 53.минута. Осум минути подоцна Илиевски го налаи резултатот, но сите дилеми околку конечниот победник ги реши Илиески.

Гостивар со головите на Потук и Кехинде славеше победа 2:1 над Тиквеш. За гостите голот го постигна Вареловски.

Резултати 27. коло:

Шкупи – Македонија ЃП 3-1
Брера – Воска 1-0
Гостивар – Тиквеш 2-1
Утре
Работнички – Вардар
Струга ТЛ – Брегалница
Шкендија – Силекс

Табела:

Share
Scroll to Top