Премиер лигата го одби предлогот на Ливерпул и Јунајтед

Премиер лигата го одби предлогот на Ливерпул и Јунајтед

пред 1 година

Проектот „Биг пикчр“ на Ливерпул и Манчестер јунајтед е одбиен од страна на Премиер лигата на итниот состанок во средата, со што се става крај на идејата за радикални промени во англискиот фудбал, вклучувајќи кратење на Премиер лигата на 18 клубови, укинување на Лига купот и Комјунити шилд и финансиска помош за ниските лиги.

Зад планот стоеја американските сопственици на двата најуспешни англиски клубови, Џон Хенри (Ливерпул) и Џоел Глејзер (Манчестер јунајтед), но 20-те премиерлигаши решија да не го поддржат предлогот и наместо тоа да направат стратешки план за финансирањето на англискиот фудбал.

Главна пречка за усвојување на договорот беше желбата историските големи шест во англискиот фудбал да добијат поголема моќ за утврдување на иднината на спортот.

Премиерлигашите ќе одделат 77.2 милиони фунти за клубовите од третата и четвртата англиска лига (Лига 1 и Лига 2), но не и за клубовите од Чемпионшип, бидејќи нисколигашите повеќе зависат од парите од продажбата на билети.

Ливерпул и Манчестер јунајтед бараат „кратење“ на Премиер лигата на 18 клуба

Share

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 18

GoGoAnime Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 1

gogoanime Dragon Ball (Dub)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 3

Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 10

Scroll to Top