„Случај Париз“: Вебо романските судии ги нарекол „цигани“

„Случај Париз“: Вебо романските судии ги нарекол „цигани“

пред 5 месеци

Прекинатиот натпревар во Лигата на шампионите, помеѓу ПСЖ и Башакшехир, добива нова димензија. Играчите на Башкшекир напуштија теренот, бидејќи четвртиот судија Колтеску, го нарекол помошникот во стручниот штаб на турскиот шампион, Пјер Вебо, „црнец“.

Познатиот романски новинар Емануел Рошу, објави дека имал можност да го слушне тонски запис. На снимката, на вториот помошник Октавијан Совре му се обраќаат Демба Ба и Пјер Вебо, кој обвини дека бил наречен „црнец“.

„Романските судии тврдат дека Вебо од втората минута ги нарекувал цигани“, напишал Рошу на „Твитер“.

Исто така, Рошу, прашува зошто Вебо му се обратил на Колеку и дали е тој судијата кој пропагирал расизам, односно дека е можно да се работи за вториот помошник, Совре.

Овој случај долго ќе биде актуелен, дури и откако ќе заврши натпреварот, чии нов термин за одигрување е вечерва од 18.55 часот.

 

Share

4Anime persona 4 anime netflix: Naruto: Shippuden Episode 500

AniWatch watch anime: Watch Umibe no Étranger Episode Full (https://aniwatch.pro/m/gqyo/ep-1)

Scroll to Top