Тинејџерската „кралица“ Свјонтек до историско полуфинале на Ролан Гарос

Тинејџерската „кралица“ Свјонтек до историско полуфинале на Ролан Гарос

пред 5 месеци

Полската тинејџерка Ига Свјонтек продолжи со својот неверојатен настап на Ролан Гарос, пласирајќи се во своето прво гренд слем полуфинале со 6:3/6:1 победа над италијанската квалификантка Мартина Тревизан.

19-годишната Свјонтек, претходно ја елиминираше Симона Халеп на турнирот, и ја „збриша“ 26-годишната Тревизан за час и 18 минути, за да обезбеди дуел со уште една сензација на турнирот, Аргентинката Надја Подороска. За второто финале ќе се борат четвртата носителка, Софија Кенин и Даниеле Колинс, односно седмата носителка Петра Квитова и Германката Лаура Зигемунд.

Тревизан имаше фантастичен старт на мечот, правејќи брејк и поведе со 3:1, пред Свјонтек да се „разбуди“ и да освои пет гема во низа за да го освои првиот сет. Во вториот сет, таа беше уште поубедлива за импресивна победа.

Share

Sword Art Online Alicization War of Underworld Part 2 Episode 11 at AnimeFreak animefreak chatango

Watch The Day I Became a God (Dub) Episode 2 at website https://kissanimeonline.com konosuba kissanime

Scroll to Top