УЕФА го суспендира српскиот селектор

УЕФА го суспендира српскиот селектор

пред 1 година

УЕФА им изрече казни на српскиот селектор, Љубиша Тумбаковиќ и Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС). Европската куча на фудбалот соопшти дека Србите го прекршиле протоколот пред натпреварот со Унгарија, во Лигата на нации.

Репрезентативците на Србија доцнеле на почетокот на натпреварот, поради што ФСС ќе мора да плати 20.000 евра, а селекторот нема да може го предводи тимот на еден натпревар. Покрај тоа Тумбаковиќ ќе мора да уплати и 5.000 евра во казата на УЕФА.

Според УЕФА, селекторот бил виновен што неговите фудбалери доцнеле на почетокот на мечот.

Интересно, УЕФА не прецизира на кој меч ќе треба да ја одработи својата казна српскиот селекор, односно дали казната важи за натпревар во Лигата на нации.

Србија на 12.ноември го игра најзначајниот натпревар оваа година, баражот против Шкотска за пласман на Европското првенство. Три дена подоцна Србите ќе гостуваат кај Унгарија во Лигата на нации.

Share

watch anime. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogoanime pro Death Note

english anime Mother of the Goddess’ Dormitory

free anime My Hero Academia Season 5 (Dub)

gogoanime1 To Your Eternity

GoGoAnime Naruto (Dub) Episode 215

Scroll to Top