Црногорките пропуштија шанса за голема победа над шампионките

Црногорките пропуштија шанса за голема победа над шампионките

пред 11 месец

Актуелните европски шампионки, Французинките, се намачија со Црна Гора, но на крајот стигнаа до 24:23 (11:12) победа во нивниот прв меч на Европското првенство во Данска и Норвешка. Хрватките пак, во уште еден тесен меч со 24:22 ги изненадија Унгарките.

Црна Гора имаше фантастично прво полувреме, во кое имаше гол предност (12:11), и го заддржаа водството и во второто полувреме – на 12 минути пред крајот имаа +2 (18:16). Тогаш, Франција направи серија од 4:0, Црногорките добија две исклучувања, а Амандин Лејно блесна на голот за целосен пресврт, од кој потоа немаше враќање.

Кај шампионите дури три ракометарки постигнаа по 3 гола – Флипе, Кујате, Нијакате и Валентини, додека кај Црна Гора, Јованка Радичевиќ и Мајда Мехмедовиќ уфрлија по 5 гола.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020

ГРУПА А

Франција – Црна Гора 24:23 (11:12)

Данска – Словенија 20.30 ч.

ГРУПА Ц

Унгарија – Хрватска 22:24 (12:12)

Холандија – Србија, одложено

Share

Terraformars (https://twistmoe.net/m/6me) Episode 13

Video Warrior Laserion Episode 3

AnimeFLV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeKisa: Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon anime episode Full online free at https://animekisa.in dubbed anime

A pr-cy: https://a.pr-cy.ru/gogoanime.lol

En gravatar: https://en.gravatar.com/kissanimemx

Scroll to Top