Алиоски асистираше Лидс го „згазија“ Тотенхем

Лидс јунајтед, во 35.коло во Премиер лигата, го победија Тотенхем со 3:1. Македонскиот репрезентативец, Џани Алиоски, беше асистент за вториот гол на Лидс јунајтед, кој во 42.минута го постигна Бамфорд.

Лидс јунајтед го надиграа Тотенхем, постигнаа три гола, а Иго Љорис ќе спречи да постигнат уште три. Мечот го обележа уште една контроверзна ВАР одлука, кога на Кејн му беше поништен гол при резултат 1:1.

Првиот гол на мечот го постигна Далас, кој ја искористи лошата реакција на Регуилон во 13.минута. Тотенхем израмнија во 25.минита со голот на Сон,

Во финишот на првиот дел, асистенцијата на Алиоски, Бамфорд ја претвори во гол.

Во второто полувреме двата тима пропуштија по неколку добри шанси за гол, се до 79.минта кога Родриго го совлада Љорис.

Тотенхем со овој пораз ги губат шансите за пласман во Лига Европа. Спарси се шестти со 56 поени, имаат два бода и два натпревари повеќе ид Ливерпул. Лидс јунајтед скокнаа на деветтото место со 50 поени.