Дебакл – Динамо е првиот клуб кој примил девет гола во ЛШ

пред 6 дена

Фудбалерите на Динамо Загреб, синоќа во Минхен, го претрпеа најтешкиот пораз во својата богата историја. „Модрите“, во првото коло од Лигата на шампионите загубија од Баерн со 9:2.

По првите 45 минути на „Алијанц Арена“ беше 3:0 за Баварците и во тој момент беше јасно дека Баерн ќе слави убедлива победа. Во 50.минута Динамо постигна два гола, а потоа до крајот на мечот Баварците беа немилосрдни и сместија уште шесет топки во голот на Невестиќ.

Досега, играчите на Барселона постигнале осум гола на еден натпревар, кој го доби Баерн со 8:2 пред четири години, Монако го победи Депортиво со 8:3 во сезоната 2003/04, Реал го победи Малме со 8:0 во 2015 година, а Ливерпул во 2007 година. со ист скор славеше против Бешикташ.

Ова е исто така втор најефикасен натпревар во историјата на ЛШ. Рекордот го држи натпреварот помеѓу Борусија Дортмунд и Легија, кој заврши со резултат 8:4 во 2016 година.