Динамо Загреб во драма на „Максимир“ влезе во групната фаза на Лигата на шампиони

пред 2 години

Динамо Загреб е последниот, 32. учесник во овогодишната Лига на шампиони, откако по драматични 120 минути на „Максимир“ успеа да стигне до 4:1 победа над норвешкиот Бодо/Глимт.

По гостувањето во Норвешка, каде што загубија со 1:0, „модрите“ има одличен старт – Мислав Оршиќ со малку среќа во во 4. минута донесе водство на Динамо, за Бруно Петковиќ по асистенција на Стефан Ристовски да постигне фантатичен гол во 35. минута за 2:0. Ова беше резултат кој ги водеше „модрите“ во ЛШ, меѓутоа во второто полувреме, норвешкиот клуб имаше повеќе од играта, и во 70. минута, замената Алберт Гренбек постигна гол за 2:1.

Во продолженијата двата тима имааа свои шанси, пред Јосип Дрмиќ во 117. минута да го постигне драгоцениот гол за домаќините, за во 120. минута да излезе сам пред голманот и да му асистира на Петар Бочкај за конечни 4:1.