Кин пак двоен стрелец за ПСЖ, Челси со лесно гостување во Русија

Пари Сен-Жермен и Челси ги оправдаа фаворитските улоги стигнувајќи до гостински победи во второто коло од Лигата на шампионите. Челси со 4:0 триумфираше кај дебитантот во ЛШ, рускиот Краснодар, додека Пари Сен-Жермен благодарение на двата гола на Моисе Кин стигна до 0:2 победа над турскиот шампион Башашехир.

Италијанскиот напаѓач Кин, откако постигна два гола и во саботниот меч од Лига 1, беше главната ѕвезда на ПСЖ за победата во Истанбул, стрелајќи во 64. и 79. минута, за ПСЖ да се врати по незгодниот домашен пораз од Манчестер јунајтед во првото коло.

Челси во Краснодар започна со утнат пенал во 14. минута преку Жоргињо, но Калам Хадсон-Одои во 37. минута стрелаше за 1:0. Тимо Вернер во 76. минута, повторно од пенал, зголеми на 2:0, пред до крајот на мечот својот прв гол за Челси да го постигне Хаким Зијеш (79. минута), а конечните 4:0 ги постави Кристијан Пулишиќ во 90-тата минута.