Кореа ги крена Атлетико со два гола во Виго, на крајот општа тепачка

Анхел Кореа постигна два гола за Атлетико Мадрид да стигне до 2:1 победа на тешкото гостување кај Селта и да обезбеди шпанскиот шампион со триумф да ја стартува новата сезона во Ла лига.

Аргентинското крило на Диего Симеоне сега има неверојатна статистика од 7 гола во последните 10 меча во Ла лига за Атлетико, покажувајќи колку може да има одлучувачка улога кај „рохибланкос“.

Кореа, по асистенција на Томас Лемар во 20. минута ги донесе гостите во водство, но Селта успеа да израмни во 59. минута од мечот преку Јаго Аспас со удар од белата точка. Кореа повторно беше на вистинското место само пет минути подоцна за да ја врати предноста на Атлетико.

Мечот имаше и неславен крај, по општата мешаница и турканица меѓу фудбалерите на двата клуба, по што црвени картони добија Марио Хермосо (Атлетико) и Уго Малјо (Селта) откако Малјо имаше остар старт над Луис Суарез во 94. минута од мечот.