Мурињо со преведувач дојде на прес конференцијата по победата над Сасуоло

пред 6 месеци

Во 14. коло од Серија А, Рома победи на гостувањето кај Сасуоло со 2:1 и скокна на четвртото место на табелата. Тренерот на Рома, Жозе Мурињо по натпреварот не сакаше да зборува на италијански на прес-конференцијата.

Португалецот по натпреварот изјави дека неговиот италијански не е „доволно добар“ и реши да зборува на португалски. Тој на прес конференцијата дојде со преведувач.

„Благодарност до директорот Тиаго Пинто и останатите клупски челници. Во последните неколку часа ја добив поддршката што ја добив за да ја завршам мојата работа на вистински начин. Тимот одигра добро и јас сум многу среќен за моите играчи и навивачи“, рече Мурињо и потенцираше дека победата му ја посветил на својот помошник Салваторе Фоти, кој доби црвен картон минатото коло против Удинезе.

Мурињо е под истрага од Фудбалскиот сојуз на Италија бидеќи пред натпреварот изјави дека се посомнева во емоционалната стабилност на судијата Матео Марсенаро пред натпреварот на Сасуоло.

„Кога зборував за тоа, мислев на квалитетот потребен за настап на највисоко ниво“, изјави Мурињо по натпреварот.

Во 63. минута играчот од средниот ред на Сасуоло, Даниел Болоца беше исклучен од Марсенаро за водство од 1:0, а 13 минути подоцна досуди пенал за Рома, која на крајот успеа да направи пресврт.