Норвежанките и Французинките на чекор од полуфинале

Фаворизираните Норвешка и Франција стигнаа до првата победа во втората рунда на Европското првенство во ракомет, за да се доближат до пласман во полуфиналето на континенталниот шампионат.

Норвешка, без мака, со 32:25 доминираше над светските шампиони Холандија, додека Франција за малку ќе пропуштеше големо водство против Шпанките, пред да стигне до 26:25 победа. Со овие резултати дури четири репрезентации се без пораз на шампионатот – Франција, Норвешка, Хрватска и Русија.

Французинките направија шест предност на полувреме (16:10), но во средината на второто полувреме, Шпанија со серија од 8:2 се врати во игра и на крајот им недостасуваше време да го комплетираат камбекот. Александра Лакрабер имаше пет гола за Франција, додека кај Шпанките, Мартин Кармен уфрли дури 9 гола, недоволни за изненадување.

Норвешка не дозволи таква драма, поведувајќи со идентични 16:10 на полувреме, за конечен триумф од 32:25 над Холанѓанките. Нора Морк одговори со осум гола за Норвешка, а Стине Офтедал имаше пет.