Палмеирас го декласираа Ривер Плејт, Бразилците се на чекор до финалето во Копа Либертадорес

Фудбалерите на Палмеирас зачекорија во големото финале, во Копа Либертадорес. Бразилците, во првиот полу-финален натпревар, како гости ги декласираа Ривер Плејт со 3:0.

Палмеирас, на „Монументал“ во Буенос Аирес, им одржаа час по фудбал на своите колеги од Ривер Плејт.

Надмоќната игра од самиот почеток со гол ја крунисаа во 27.минута, кога Армани беше совладан од Рони. Пет минути пред крајот на првиот дел ВАР го поништи голот Скарпа за 2:0.

По само две минути игра во вториот дел, Луис Адријано, го постигна вториот гол за Палмеирас.

Во 60.минута директен црвен карто доби играчот на Ривер Плејт, Караскал. Предноста од играч повеќе Палмеирас ја искористија две минути подцна кога Матијас Вана го постави конечниот резултат 3:0.

Реваншот во Сао Паоло ќе се одигра на 13.јануари.

Вечерва, исто така во Буенос Аирес, првиот полу-финален натпревар че го одиграат Бока јуниорс и Сантос.