Камиказата Макс го елиминираше Норис и му ја даде победата на Расел

пред 3 месеци

Возачот на Мерцедес Џорџ Расел победи на трката за ГН на Австрија на Ред Бул Ринг. Трката беше нарушена со инцидент во 64. круг во кој беа вклучени лидерот Макс Верстапен и Ландо Норис од Мекларен – по што и двата болиди претрпеа оштетувања и возачите изгубија каква било шанса за победа.

Расел целта ја мина 1,9 секунди порано од првиот вицешампион, второпласираниот ас на Мекларен, Оскар Пјастри. Подиумот го комплетираше возачот на Ферари, Карлос Саинц јуниор, кој беше 4,533 секунди побавен од победникот. Џорџ триумфираше по втор пат во својата кариера во Формула 1 – откако претходно славеше победа на Големата награда на Бразил во 2022 година.

Целата борба беше сведена на бавното запирање на Ред Бул кога Макс излезе од првото место во 51. круг. За промена на гумите беа потребни дури 6,5 секунди, што му овозможи на Норис да се доближи до лидерот по „редовното менување гуми“.

Норис веднаш тргна во потера и многу брзо стигна до разлика од помалку од една секунда, а со помош на ДРС уште повеќе се доближи до Холанѓанецот. Во 59-от круг Ландо се обиде да го претекне Макс за прв пат, но потоа закочи предоцна во свиокот 3 и не можеше да остане во водство. Два круга подоцна имаше уште еден судир, но Верстапен успешно го одбрани првото место.

Ситуацијата излезе од контрола во 63. круг – Норис повторно се обиде да дојде до водство од внатрешната страна на свиокот три – Макс излета од патеката за да ја одбрани позицијата и се пожали дека Ландо го принудил на тоа. „Крешендото“ веќе се виде во следниот круг – Ландо се приближи однадвор на влезот во третиот свиок, така што Макс ги „заплетка“ тркалата во Мекларен и предизвика инцидент кој ги оштети двата болиди.

Норис беше принуден да се пензионира, а Верстапен ги смени гумите и ја мина целта на петтото место, последователно беше казнет со уште 10 секунди затоа што го предизвика инцидентот што ја уништи неговата и трката на Норис.

Четвртото место го зазеде седумкратниот шампион Луис Хамилтон, а меѓу бодовите се најдоа и Нико Хулкенберг од Хас, Серхио Перез во вториот Ред Бул, Кевин Магнусен – исто така за Хас, Даниел Рикиардо во РБ болидот и Алпине, цврстиот Пјер Гасли.