Норвежаните во драма подобри од Португалија, реми меѓу Шведска и Белорусија

Норвешка во драматичен меч, успеа да ги совлада Португалците со 29:28 (16:14) за да си ги зголеми шансите за четврт-финале, откако во текот на целиот меч имаа предност, но противникот до крајот го остави мечот неизвесен.

Норвежаните имаа и +4 во второто полувреме (22:18), но на крајот се играше гол-за-гол, и скандинавците победија благодарение на шесте гола на Сандер Сагосен, и петте на Рендал и Раинкинд.

Во меч од нашата група, Белорусија пропушти голема предност од првото полувреме за да одигра 26:26 со Шведска. Ова беше прво реми за Шведска и второ за Белорусија на Мундијалот. Хампус Ване уфрли седум голови, Алфред Јонсон имаше шест, додека кај Белорусија Никита Милипау и Андреј Јуриниок имаа по шест гола.