Ал Каеда најавува војна на сите фронтови со повлекувањето на САД од Авганистан

пред 3 години

Овој викенд се одбележува 10 годишнината од убиството на Осама Бин Ладен, мозокот на нападите врз САД на 11 септември 2001 година, во неговиот комплекс опкружен со висок ѕид во пакистанскиот град Аботабад, пишуваат американските медиуми. Неговото име и неговата терористичка мрежа Ал Каеда одбележаа ера на американска реакција и одмазда, надминувајќи ги сите претходни политики за борба против тероризмот, пишува Си-Ен-Ен.

Американската „војна против тероризмот“ наскоро ќе влезе во нова фаза кога претседателот Џо Бајден се подготвува да ги повлече сите американски сили од Авганистан до 20 годишнината од нападите на 11.09. Но, Ал Каеда тврди дека нејзината војна со Америка сè уште не е завршена. Во ексклузивното интервју за Си-Ен-Ен, спроведено преку посредници, двајцата оперативци на Ал-Каеда рекоа дека „војната против САД ќе продолжи на сите други фронтови, освен ако Американците не бидат протерани од остатокот на исламскиот свет“.

Во минатото, Ал Каеда ретко одговараше на прашања, претпочитајќи да се крие зад сопствената пропаганда и да избегнува какви било контакти. Нејасно е зошто групата сега одлучи да направи таков потег, анализираат медиумите.

Аналитичарот за тероризам Пол Круикшанк, уредник на Сентинел од Вест Поинт, кој ги разгледа одговорите на Ал-Каеда, вели дека е можно групата да биде поттикната од одлуката на администрацијата на Бајден за повлекување војници од Авганистан, но можеби само сака да го сврти вниманието од неодамнешните големи загуби.

Денес, терористичката група, која некогаш го привлекуваше вниманието на светот, е сведена на лелекање, но е далеку од мртва, смета овој експерт. И сега тој најавува враќање откако американските сили ќе го напуштат Авганистан, во ново партнерство со талибанците. Како одговор на прашањата на Си-Ен-Ен, двајцата членови на Ал Каеда ги пофалија талибанците за продолжување на борбата против Америка: „Благодарение на Авганистанците кои ги штитат своите другари, многу вакви џихадистички фронтови веќе долго време се успешни во различни делови на исламскиот свет“, беше истакнато од нивна страна.

Share
Scroll to Top