Американскиот Сенат чека гласање за помош за Украина, републиканците го блокираат

Американскиот Сенат чека гласање за помош за Украина, републиканците го блокираат

пред 4 месеци

Американскиот Сенат денеска би можел да гласа за пакетот помош од 95,34 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван, но судбината на законот е неизвесна во Претставничкиот дом, под контрола на републиканците, кој најави негово отфрлање во сегашната форма. Набргу по бришењето на последната процедурална пречка со која се соочи законот во Сенатот, републиканските противници на законот го закочија неговото усвојување со бескрајни говори.

Усвојувањето на законот во Сенатот денеска се чини сигурно бидејќи лидерот на републиканците во Сенатот Мич Меконел успеа да обезбеди поддршка од најмалку 17 републикански претставници, повеќе од доволно за да се надмине прагот од 60 гласови потребни за усвојување на законот во домот од 100 сенатори. Но, двата дома на Конгресот мора да го одобрат законот пред демократскиот претседател Џо Бајден да го потпише.

Законодавството се соочува со големи несигурности во Претставничкиот дом, каде што републиканскиот претседател на Домот Мајк Џонсон се спротивстави дека законот не содржи одредби за запирање на рекордниот прилив на мигранти преку границата меѓу САД и Мексико.

„Ако Сенатот не усвои никакви промени во граничната политика, Домот ќе мора да донесе свои мерки за овие важни прашања“, рече тој. „Америка заслужува подобро од статус квото од Сенатот“, додаде Џонсон, кој во минатото сугерираше дека Домот може да го подели нацрт-законот на посебни нацрт-закони.

Сенаторот Џон Тун, вториот по ранг републиканец во Претставничкиот дом, рече дека не е јасно што ќе направи Џонсон. „Претставничкиот дом, се сомневам, ќе помести нешто. Очигледно, тие ќе одговорат на потребите на Израел“, рече Тун. Тврдокорните републиканци предвидуваат дека законот целосно ќе пропадне кога ќе дојде пред Претставничкиот дом.

„Предлог-законот што е пред нас денес… никогаш нема да помине во Претставничкиот дом, никогаш нема да стане закон“, рече републиканскиот сенатор Рик Скот од Флорида во текот на ноќта маратон на подот во Сенатот.

Нацрт-законот вклучува 61 милијарда долари за Украина, 14 милијарди долари за Израел во војната против Хамас и 4,83 милијарди долари за поддршка на партнерите во Индо-пацификот, вклучително и Тајван, и за одвраќање на агресијата од Кина. Исто така, ќе обезбеди хуманитарна помош од 9,15 милијарди долари за цивилите во Газа и Западниот Брег, Украина и другите конфликтни зони низ светот.

Трамп повика на отфрлање на двопартискиот договор за границата
Со месеци републиканците бараа нацрт-законот за странска помош да вклучи мерки на границите на Америка. Но, двопартискиот договор за границата, за кој се преговараше со месеци, пропадна откако Доналд Трамп, водечкиот партиски кандидат за Белата куќа, повика да се укине.

Трамп, кој се надева дека ќе го искористи прашањето за границата за да го собори Бајден на изборите во ноември, го критикуваше нацрт-законот за странска помош, велејќи на социјалните мрежи дека помошта за американските сојузници наместо тоа треба да дојде во форма на заеми.

Бајден со месеци бараше од Конгресот да побрза со нова помош за Украина и американските партнери во Индо-Пацификот, вклучително и Тајван. По нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, тој побара и средства за американскиот сојузник, заедно со хуманитарна помош за Палестинците во Газа.

Украинските власти предупредија на недостиг на оружје додека Русија продолжува со нападите. Но, помошта за Украина се соочува со големи проблеми во Претставничкиот дом, каде што интересите на Трамп имаат поголемо влијание кај републиканците кои го контролираат домот со мало мнозинство.

Текстот Американскиот Сенат чека гласање за помош за Украина, републиканците го блокираат е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top