Бајден за нападот на парадата: Џил и јас сме шокирани

пред 2 години

Американскиот претседател Џо Бајден реагираше на нападот во близина на Чикаго.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Џил (сопругата на Бајден) и јас сме шокирани од бесмисленото вооружено насилство што уште еднаш донесе тага во американската заедница на овој Ден на независноста“, рече Бајден во изјавата откако најмалку шест лица беа убиени во пукотниците во Хајленд Парк во Илиноис, за време на парадата на 4 јули.

Бајден истакна дека веднаш ја упатил полицијата итно да помогне во потрагата по убиецот.

Тој потсети дека неодамна го потпишал законот за безбедност на оружјето. „Но, има уште многу работа да се направи и нема да се откажам од борбата против епидемијата на оружено насилство“, додаде Бајден.

Share
Scroll to Top