Борел: Никој не може да биде неутрален пред руската агресија

пред 2 години

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, вели дека 140 земји-членки на ОН се сложиле околу осудата на рускиот напад врз Украина, но дека позициите „се разликуваат“ по прашањето за „осуда на агресорот“ и „што да се прави понатаму“.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Борел предупредува дека војната во Украина не е „само европска војна“ и оценува дека „никој не може да биде неутрален пред агресијата“.

„Во принцип сите го осудуваат нападот врз територијалниот интегритет и суверенитет на земјата. Но, кога станува збор за именување на агресорот и наведување кој е одговорен за последиците, многумина се воздржуваат од различни причини. Некои повеќе се грижат за последиците од војната за себе отколку за тоа кој е одговорен за овие тешкотии и како да се стави крај на оваа војна. Други се жалат на „двојни стандарди“ или едноставно сакаат да ги зачуваат своите добри билатерални односи со Русија. А многумина остануваат неопределени и не сакаат да заземат ниту една страна, бидејќи тоа би ги загрозило нивните геополитички интереси“, смета Борел.

Во својот блог, посветен на минатонеделниот министерски состанок на Г-20 во Бали, шефот на дипломатијата на ЕУ оценува дека мултилатералниот систем е под притисок како никогаш досега, како резултат на „подемот на политиката на моќ“.

„Сведоци сме на овој тренд веќе неколку години, а руската војна против Украина го доведе овој развој на сосема ново ниво. Оваа неиспровоцирана војна претставува флагрантно кршење на меѓународното право, што е во спротивност со основните принципи на Повелбата на ОН и го загрозува глобалното економско закрепнување“, вели Борел.

Борељ нагласува дека на состанокот на Г20 предупредил дека руската агресивна војна против Украина драматично ја влошува кризата со храна во светот, дека тоа е намерен обид да се користи храната како оружје против најранливите земји во светот, особено во Африка.

Ја обвинил Русија дека предизвикува вештачки недостиг на енергетски извори, особено гас, и дека само во рацете на Владимир Путин е моќта да ја запре неговата бесмислена војна и да избегне глобална прехранбена и енергетска катастрофа.

Share
Scroll to Top