(Видео) Анкара почна истрага за обидот за пребарување на турскиот товарен брод кај Либија

пред 11 месец

Обвинителството во Анкара покрена истрага во врска со инцидентот од 22 ноември во кој германски воен брод запре и се обиде да го претресе трговскиот товарен брод „Розелин-А“, кој пловеше по турско знаме, објави „Спутник Турција“.

Повеќе детали за истрагата не се дадени.

Товарниот носач на контејнери „Розелин-А“ со капацитет од 16.000 тони беше запрен од фрегатата „Хамбург“ на германската морнарица на околу 200 км северно од брегот на либискиот град Бенгази и на него се качија командоси, кои почнаа да го пребаруваат бродот во рамките на мисијата за борба против шверцот „Операција ИРИНИ“ на ЕУ, за спроведување на ембаргото за оружје на ОН кон Либија.

За командосите се вели дека престанале со својата проверка по гласниот протест на Анкара, која ги обвини германските сили за кршење на меѓународното право и рече дека товарниот брод превезувал само хуманитарна помош.

Германската страна посочи дека испратила официјално барање за дозвола да се качи, но не добила одговор повеќе од четири часа, прифаќајќи го тоа како имплицитна дозвола да се качи.

Портпаролот на турското Министерство за надворешни работи, Хами Аксој, подоцна посочи дека војниците се качиле и покрај тоа што биле информирани за товарот и за курсот на бродот. Аксој истакна дека Турција ќе го задржи правото да бара надомест на штета.

Коментирајќи го претресот, германското Министерство за одбрана посочи дека не нашло забранет материјал на бродот во времето кога неговите сили биле на бродот.

Инцидентот со „Розелин-А“ е барем втор од ваков вид.

Во јуни, НАТО започна официјална истрага откако Франција се пожали дека еден нејзин воен брод бил ставен на нишан на турските антибродски ракети откако се обидел да изврши увид во турски товарен брод осомничен за испорака на оружје на Либија. Анкара ги отфрли обвинувањата на Париз како лажни и побара безусловно извинување.

Инцидентот со „Розелин-А“ е дел од поширокиот модел на препукување меѓу Анкара и Брисел. Минатата недела, Берлин предупреди дека ЕУ може да ѝ воведе санкции на Турција во врска со нејзиното активно дупчење за гас во спорните води во Источен Медитеран.

Пред тоа, во средината на ноември, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја посети самопрогласената Република Северен Кипар, што предизвика поплаки од Никозија, која е членка на ЕУ, и го поттикна шефот за надворешна политика на ЕУ, Жосеф Борел, да ја обвини Турција за „проширување на своето делење” од блокот.

Share

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animeflix.nl: Watch KADO: The Right Answer – Beyond Information animeflix Episode Full banana fish animeflix

AnimeKisa: Ali Baba to 40-hiki no Touzoku (Dub) anime episode Full online free at https://animekisa.in animekisa

Pastebin: https://pastebin.com/u/gogoanimelol

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCVm_RmjBiLBkalNxAckgQlQ/about

Scroll to Top