(Видео) Демонстранти упаднаа во парламентот во Либија, се протестира и против големите цени на струја

пред 1 месец

Демонстранти упаднаа во парламентот во градот Тобрук на истокот на Либија и наводно запалиле дел од зградата на собранието, јави денеска Би-би-си.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Фотографиите објавени на интернет покажуваат густи облаци од чад додека демонстрантите палат гуми на улица, пишува медиумот.

Протести се одржаа и во други либиски градови поради постојаните прекини на струја, зголемените цени и политичкиот ќорсокак, а во главниот град Триполи, каде што политичките ривали се во владата, демонстрантите бараат предвремени избори. Тоа барање го поддржа и шефот на привремената влада, Абдул Хамид Дбеибах, кој изјавил дека е неопходно да се сменат сите институции во земјата.

Протестите во Либија започнаа еден ден откако преговорите за изборите во Женева со посредство на Обединетите нации завршија без видлив напредок.

Либија е во хаос од бунтот поддржан од НАТО во 2011 година против долгогодишниот шеф на државата, полковникот Моамер ел Гадафи, анализираат медиумите.

Оваа земја богата со нафта е клучна како почетна точка за илјадници бегалци кои сакаат да стигнат до Европа.

Либија порано имаше висок животен стандард, еден од највисоките во Африка, со бесплатно здравство и бесплатно образование.

Share

sunwin

sunwin web game bài sunwin sunwin tài xỉu

sunwin club tải sunwin game sunwin

sun win

tải sunwin game sunwin game sunwin

Scroll to Top