(Видео) Зад сцената од самитот Бајден-Путин – подароци, очила, потсетници

пред 3 години

Историскиот самит Бајден-Путин што се одржа вчера во Женева, покрај политичките прашања, беше обележан и со неколку интересни детали, како подароци или „потсетници“ што ги користеше претседателот на Соединетите Американски Држави.

Џозеф Бајден, претседателот на САД, е снимен како држи листови за потсетување во рацете на почетокот на состанокот. Не е јасно дали првиот човек на САД се плашел да не заборави некоја важна точка или не сакал Путин да го збуни и да го сврти разговорот на „неговата воденица“, но беше сигурно дека имаше потсетници, пишуваат светските медиуми.

Бајден не беше воодушевен што камерите го забележаа овој детаљ, па се обиде да скрие бел лист хартија од нив, но и од погледот на Путин, иако тие седеа еден покрај друг, анализираат медиумите.

Кога започна разговорот, Бајден ја стави хартијата во џебот од сакото. Нејасно е што беше напишано на хартијата, но можно е тој да имал список со имиња на новинари, па дури и факти за некои теми, така што тој би бил подготвен за дискусии на прес-конференцијата, пренесуваат агенциите.

Според нив, ова не е прв пат Бајден да има потреба од потсетници. Истата сцена беше снимена додека одржуваше прес-конференција по самитот на Г7.

Иако никој не очекуваше пријателски прегратки и погледи, многумина беа привлечени од изразот на лицето на Владимир Путин на почетокот на самитот.

Имено, по неколку насмевки упатени до фотографите, изразот на лицето на Путин беше поврзан со фактот дека му е досадно анализираа медиумите.

Бајден не дојде на овој состанок со празни раце. Тој му донесе подарок на својот руски колега, кристална скулптура од бизон и очила за сонце „Авијатор“.

Скулптурата бизон го симболизира највеличествениот цицач на американската нација и претставник на силата, единството, издржливоста. На него има плочка со врежана посвета, што ќе го потсетува Путин на состанокот.

Share
Scroll to Top