(Видео) Небото над Украина виде уште една битка во стилот на Првата светска војна

(Видео) Небото над Украина виде уште една битка во стилот на Првата светска војна

пред 1 месец

Снимките од земја и од воздух направени во април фатија неверојатна битка на небото над јужна Украина, пишува Форбс.

Во сцена која потсетува на Првата светска војна, пропелерот Јаковлев Јак-52, кој наводно му припаѓа на украински летечки клуб, маневрирал околу рускиот извидувачки дрон Орлан, додека војник на задното седиште во авионот пукал кон дронот од автоматска пушка.

Дронот се спуштил со помош на автоматски падобран, што е знак дека претрпел штета.

Два месеци подоцна, јасно е дека ваквата битка не била единствената.

Друго видео стана вирално на Интернет во саботата, прикажувајќи воздушна битка помеѓу руски извидувачки дрон ЗАЛА и украински авион Јак-52. Ова видео е снимено со дрон.

Текстот (Видео) Небото над Украина виде уште една битка во стилот на Првата светска војна е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top