(Видео) Полицијата фрли солзавец врз земјоделци кои протестираат во Њу Делхи

(Видео) Полицијата фрли солзавец врз земјоделци кои протестираат во Њу Делхи

пред 2 недели

Полицијата во Индија употреби солзавец за да спречи илјадници фармери да одржат протести во главниот град Њу Делхи, додека маршираа кон индиската престолнина незадоволни од минималните откупни цени на нивните производи.

Полицијата употреби солзавец  кон земјоделците кои протестираа на трактори и камиони на една од граничните точки во северната држава Харајана, на патот што води кон Њу Делхи, пренесува АП.

Безбедносните сили  блокираа неколку влезни точки во Њу Делхи со бариери направени од огромни метални контејнери, бодликава жица, шила и бетонски блокови.

Владата забрани големи собири во главниот град и ги прекина интернет услугите во некои области на соседната држава Харајана за да ја спречи комуникацијата меѓу демонстрантите.

Демонстрациите доаѓаат повеќе од две години откако премиерот Нарендра Моди ги повлече контроверзните закони за фарми што предизвикаа претходни протести во кои десетици илјади фармери кампуваа околу Њу Делхи за време на суровата зима и разорниот бран на Ковид-19, според АП.

Земјоделците најавија денешна протестна прошетка до Њу Делхи, откако разговорите со владата не успеаја да постигнат напредок во решавањето на спорните прашања, вклучително и повисоките откупни цени што им беа ветени за време на протестот во 2021 година.

Текстот (Видео) Полицијата фрли солзавец врз земјоделци кои протестираат во Њу Делхи е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top