(Видео) Турција објави видео од нападот врз курдските милитанти

пред 2 години

Турција ја објави првата снимка од воената операција против милитантите на Работничката партија на Курдистан, која започна вчера.

Турското Министерство за одбрана објави снимка од нејзината воена офанзива против курдските сили во северен Ирак, а министерот за одбрана на земјата рече дека борбите ќе продолжат „до неутрализирање на последниот терорист“.

Турската воена операција во северен Ирак ги постигна сите свои цели, беше речено на краткиот брифинг со новинарите во Анкара, напоменувајќи дека турските сили ги гаѓаат курдските милитанти во Ирачки Курдистан.

„ Армијата извести дека се убиени многу терористи и дека се уништени многу цели поврзани со нив. Досега сите планирани цели се постигнати“, рече турскиот министер Хулуси Акар.

На видеото се гледаат борбени авиони, нападни хеликоптери, артилерија и копнени сили во акција. Повеќето од снимките се направени со опрема за ноќно гледање.

Анкара синоќа ја започна најновата кампања против милитантите, кои ги смета за терористи. Турската кампања, наречена Операција „челична канџа“, е прекугранична операција на турските сили насочена кон курдските милитанти во северен Ирак.

Анкара ги смета Курдистанската работничка партија (ПКК) и сириската курдска милиција (ИПГ) за терористички организации.

Тековната операција се фокусираше на регионите Метина, Зап и Авасин-Басјан, соопшти турската војска.

Share
Scroll to Top