Вонредна состојба во Киргистан, наредено распоредување на армијата

пред 3 месеци

Киргистанскиот претседател Соронбаи Женбеков прогласи вонредна состојба во земјата и нареди распоредување на армијата во Бишкек. Во Киргистан се одржаа парламентарните избори во неделата, на кои четири партии го поминаа цензусот. Еден ден подоцна, избувнаа протести на приврзаниците на партиите кои не го поминаа цензусот, кои се одржаа во главниот град Бишкек. Опозициските партии и нивните приврзаници зазедоа неколку владини згради, а Изборната комисија подоцна ги поништи изборните резултати. Киргистанскиот претседател Соронбаи Женбеков изјави дека е подготвен да поднесе оставк а кога ќе се формира нова влада и со цел да се стави крај на немирите што се појавија откако приврзаниците на опозицијата ги окупираа владините згради.

Share

How Not to Summon a Demon Lord (https://animeplanet.cc/m/5Y89) Episode 12 at website https://animeplanet.cc. See more anime planet bungou stray dogs

The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods (https://animeflix.nl/m/xl7D) Episode 24 at website https://animeflix.nl. See more hunter x hunter animeflix

Scroll to Top