Вооружен маж е уапсен во близина на Виндзор, каде се наоѓа кралицата

пред 2 години

Британската полиција денеска соопшти дека уапсила 19-годишен маж поради загрозување на безбедноста на имотот на замокот Виндзор, каде што кралицата Елизабета го поминува Божиќ.

„Човекот е уапсен под сомнение дека провалил на заштитена локација и поседувал навредливо оружје. Тој во моментов е во притвор“, изјави началникот на полицијата, Ребека Миарс, пренесува „Ројтерс“.

Таа нагласи дека безбедносните процедури се започнати во моментот кога мажот влегол во имотот и не влегол во ниту една зграда, а за инцидентот биле информирани членовите на кралското семејство.

Кралицата Елизабета го поминува Божиќ во Виндзор, бидејќи одлучи да не престојува во Сандрингам, кралски имот во источна Англија, како што вообичаено правеше претходните години за празниците.

Share
Scroll to Top