Во Бразил откриени пациенти заразени со два вида коронавирус истовремено

пред 3 години

Научниците од јужниот дел на Бразил објавија дека откриле двајца пациенти заразени со два различни вида коронавирус истовремено.

Тие рекоа дека се многу загрижени и дека нивната студија е прва во светот што потврди ко-инфекција со два вида коронавирус.

Откритието е објавено на медицинската страница „medRxiv“, а студијата допрва треба да помине низ процесот на рецензија и да биде објавена во научно списание, пренесува „Ројтерс“.

Двајцата пациенти се на возраст од околу триесет години и се заразени на крајот на ноември со видот П.2, кој е идентификуван во Рио де Жанеиро, додека биле позитивни на уште една мутација на вирусот.

Тие покажале благи симптоми на болеста, како што се сува кашлица кај еден пациент и кашлица, болки во грлото и главоболка кај друг и за ниеден од нив не било потребно болничко лекување.

Случаите привлекуваат внимание на тоа колку мутации веќе може да има во Бразил и предизвикуваат загриженост кај научниците дека коинфекцијата со различни видови може да го забрза појавувањето на нови мутации, наведува „Ројтерс“.

Тоа би бил уште еден еволутивен пат за вирусот, тврдат научниците.

Share
Scroll to Top