Во Сирија убиен е лидерот на „Исламска држава“

пред 2 години

Лидерот на Исламска држава (ИД) во Сирија, Махер ал Агал бил убиен при напад со американско беспилотно летало, соопшти Американската Централна команда.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Оттука тврдат дека Ал Агал бил елиминиран во близина на Џиндирес, а во нападот сериозно е повреден еден од неговите најблиски соработници.

„Ерусалим пост“ објави дека цел на нападот бил лидерот на ИД и неговиот заменик.

Share
Scroll to Top