Во снајперски оган на украинските безбедносни сили тешко е ранет маж

пред 2 години

Жител на селото Александровка на периферијата на Доњецк е ранет во снајперски оган на украинските безбедносни сили, соопшти денеска претставникот на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР)

Тој изјавил дека мажот е ранет во бутот и дека е префрлен во болница, пренесува РИА Новости.

Во април 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против Доњецката Народна Република и Луганската Народна Република, кои прогласија независност по државниот удар во Киев во февруари 2014 година.

Според последните податоци на ОН, во конфликтот загинале околу 13.000 луѓе.

Share
Scroll to Top