Во Србија вакцинирани повеќе од милион луѓе

пред 3 години

Во Србија досега се вакцинирани вкупно 1.002.949 лица.

Граѓаните на Србија имаа можност да изберат помеѓу три вакцини. Тоа се „фајзер“, „синофарм“ и „спутник В“.

Како што најави претседателот на Србија, недела треба да пристигнат првите 150.000 вакцини на „Астра зенека“.

Србија е на второ место во Европа според бројот на вакцинирани на милион жители.

Share
Scroll to Top