Во Хрватска 174 нови случаи на коронавирус, 39 лица починаа

пред 3 години

Во последните 24 часа во Хрватса се евидентирани 174 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 3.276.

Меѓу нив, 1.742 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 139 се на апарати за дишење. 39 лица починаа.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 225.128 лица заразени со новиот коронавирус, од кои починале 4.655, а 217.197 оздравеле, од кои 917 во последните 24 часа.

Во моментов има 16.687 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 1.120.894 лица, од кои 2.369 во последните 24 часа.

Share
Scroll to Top