Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

пред 8 месеци

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 години ќе бидеме дури второпласирани во Европа, а во исто време ќе можеме да достигнеме дури петто место според стапката на вакцинација во светот, изјави вечерва српскиот претседател Александар Вучиќ.

„ Пред нас се Велика Британија, Малта и Данска. Верувам дека за 48 часа, односно 72 часа, ќе ги претекнеме 2 и 3 и дека ќе бидеме втори. Верувам дека можеме да бидеме 5-то место во светот, сега сме на 9. Јас им честитам на граѓаните на Србија и на фактот дека се искачивме на височините во однос на економијата и заштитата на здравјето на нашите граѓани“ реч Вучиќ.

„ И денес имаме над 42.000 лица кои се вакцинирани. Речиси е невозможно да се набави вакцина. Потпишавме договор и добивме помалку вакцини, сè што добивме беше заради нашата снаодливост и затоа што се подготвивме однапред“ додаде Вучиќ.

Тој истакна дека имаат зачувани вакцини за ревакцинација и дека доколку ова темпо продолжи, вакцини „ имаме за уште седум, осум дена“.

„ Сите оние кои примиле или ќе примат, имаме зачувана вакцина за ревакцинација. Сигурен сум дека ќе обезбедиме уште една количина вакцини, една доза од 100.000 вакцини. Не можам да ви кажам ништо повеќе сега. Ќе продолжиме со тоа, се бориме со сè, чекаме одговор од Русија, проблемот е заради нив, тие имаа проблем во некои фабрики. Ќе го повикам и кинескиот премиер ако е потребно …“ нагласи Вучиќ.

Share

Watch Steins;Gate: Kyoukaimenjou no Missing Link - Divide By Zero (Dub) Episode Full

Animegataris: Yuku Toshi, Kuru Toshi (https://animefreak.ws/m/JJKm) Episode Full

Watch anime online for free at AnimeKisa anime sites

Watch One Piece: The Curse of the Sacred Sword Episode Full

360cities: https://www.360cities.net/profile/kissanmiemx

Droidforums: https://www.droidforums.net/members/kissanimemx.447678/

Scroll to Top