Вучиќ: Србија добро се држи – немаме голем број починати и хоспитализирани

пред 11 месец

Епидемиолошката состојба во Србија не е драматична, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, истакнувајќи дека нема голем број смртни случаи и хоспитализации, како и дека Србија „добро се држи“ во врска со епидемиолошката состојба во регионот и Европа.

На денот кога српското Министерство за здравство официјално објави зголемување на бројот на новозаболени на 245 од вчерашните 152, Вучиќ им предложи на своите сограѓани дека е „крајно време“ да почнат да се однесуваат „најодговорно што можат“.

„ Овие сè уште не се драматични бројки, да не ги плашиме луѓето, но навестувавме дека доаѓа потешко време. Го видовме тоа во процентот на тестираните и процентот на заразените, кој расте”, изјави Вучиќ за Српската радиотелевизија (РТС).

Коментирајќи го зголемувањето на бројот на заразени лица во регионот и Европа, тој ги спореди Србија и Хрватска со денешните 740 новоинфицирани лица на дневна основа, проценувајќи дека, според бројот на испитани и бројот на жители, би било како да има 1.300 нови случаи во Србија.

Share

TwistMoe: The Everyday Tales of a Cat God anime episode 12 online free at https://twistmoe.net anime sites

AniWatch: Tokyo Majin Gakuen Kenpucho: Tou Dai Ni Maku anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro watch animes

Juden Chan Recharged (Dub) (https://kissanime.mx/m/l648) Episode 12

AnimeTV: Mousou Kagaku Series: Wandaba Style (Dub) anime episode 12 online free at https://animetv.cc top anime tv

Qiita: https://qiita.com/animefreakws

Network changemakers: https://network.changemakers.com/profiles/106401427678513382854

Scroll to Top