Главниот украински преговарач: Русија поставува нереални барања, нема да се согласиме да ја укинеме нашата слобода

пред 2 години

Главниот украински преговарач, Михаил Подољак, во интервју за британски Телеграф предупреди дека нема да има напредок во мировните преговори со Русија додека не престанат да пукаат во цивили кои се обидуваат да избегаат низ хуманитарните коридори од опколените градови.

Говорејќи од бункер во добро воспоставената претседателска канцеларија во Киев, Михаил Подољак ја обвини Русија дека „манипулира“ со преговорите и го повлече својот збор.

– На Украина и треба јасна гаранција за безбедност. Но, досега гледаме дека руската страна не ги исполнува ниту основните договори за хуманитарни коридори за излез на цивили од опколените градови. Тие едноставно уништуваат цивили со руско оружје – рече тој и повторно апелираше до НАТО да воведе зона на забранети летови над Украина и го коментираше стравот дека тоа може да предизвика ескалација што може да ја започне Третата светска војна.

– Дали навистина верувате дека Русија е подготвена да се соочи со НАТО? Погледнете што им се случува во Украина. НАТО е многукратно посилен од нашите вооружени сили. И покрај тоа, Украина веќе втора недела по ред успешно се брани од една од најголемите армии во светот. Дали навистина мислите дека Русија има потенцијал за Трета светска војна? Престанете со оваа самохипноза – рече Подољак, еден од најблиските соработници на претседателот Володимир Зеленски, кој водеше три рунди преговори со Русите од почетокот на инвазијата на Украина.

– Русија поставува нереални барања. Секако дека сакаме мир. Но, тоа не значи дека ќе се согласиме да ја разбиеме нашата слобода и нашата демократија, нашите природни европски аспирации. Ако руската страна заземе став заснован на реалноста, а не на нереални амбиции, тогаш е можен напредок – рече тој.

Share
Scroll to Top