Денеска ќе бидат погребани две млади лица од трагично загинатите во Посушје

пред 9 месеци

Денеска во Посушје се одржува погреб за двајца трагично загинати, а нивните шест пријатели ќе бидат испратени на вечно почивалиште утре во Ракитно.

Погребот на Мирела Резо ќе се одржи денес во 12 часот во Посушје, а два часа подоцна ќе биде погребан Стјепан Јукиќ, потврдено е од Парохијата на Беспрекорното зачнување на Пресвета Богородица во Посушје.

Утре во Ракитно ќе бидат погребани Жана, Марија и Стипе Павковиќ, Иван Миличевиќ, Миа Солдо и Стипе Ромиќ.

Миса за трагично загинатите, во понеделник во 12 часот во црквата Св. Јован Крстител ќе одржат епископот во Мостар и Дувањ и Апостолскиот администратор на епархијата Требиње-Мркањ, Петар Палиќ.

Утре во Федерацијата БиХ е Ден на жалост за трагичната смрт на осум млади луѓе на новогодишната ноќ во градот Трибистово во општина Посушје.

Одлуката за прогласување Ден на жалост ја донесе Владата на ФБиХ во петокот, на итна седница.

„ На тој ден, задолжително е да се истакне знамето на БиХ на половина копје, односно јарболот на зградите на владата на ФБиХ и институциите на ФБиХ. Културни и забавни програми не можат да се одржуваат на јавни места, а медиумските куќи во ФБиХ се должни да ги усогласат и прилагодат содржините на програмата“ се наведува во соопштението на сојузната влада.

Share

AnimeBee: Phi-Brain ~ Puzzle of God (Dub) anime episode 25 online free at https://animebee.to anime stream

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

Dream Star Button Nose (https://animeheaven.pro/m/KxzL) Episode 3

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

Tapas: https://tapas.io/animeflixnl

Reverbnation: https://www.reverbnation.com/artist/animefreakws

Scroll to Top