Досега се вакцинирани еден милион Американци

пред 9 месеци

Веќе еден милион Американци ја примија првата доза на вакцината против коронавирус, објави директорот на главната федерална агенција за јавно здравје, Роберт Редфилд.

Вакцинацијата започна пред десет дена.

Сепак, Монсеф Слауи, главен советник за владината програма за вакцинирање, за новинарите изјави дека е тешко да се постигне целта за имунизација на 20 милиони луѓе до крајот на годината.

САД имаат за цел да вакцинираат 100 милиони луѓе пред крајот на првиот квартал на 2021 година, и уште 100 милиони до крајот на вториот квартал.

Редфилд, сепак, повика на продолжување на мерките за физичко растојание и носење маски.

Досега во САД се одобрени две вакцини, на „Фајзер/Бионтек“ и на „Модерна“.

Share

Website https://wcostream.cc: Watch Otona no Bouguya-san (Rimen) wcostream Episode 3 the flintstones wcostream

ANIMEFLIX: Hi no Tori 2772: Ai no CosmoZone (Dub) anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix initial d

Broken Blade 2 Episode Full

Website https://animeflv.uk: Watch Ninja Girl & Samurai Master 2nd animeflv Episode 26 english dubbed anime

Recordsetter: https://recordsetter.com/user/gogoanimelol

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/gogoanimelol/

Scroll to Top