До 2026 година, воздушниот сообраќај нема да се врати на исто ниво како пред пандемијата

пред 10 месеци

Британскиот аеродром Хитроу предупреди дека постои голема опасност авионскиот сообраќај да не се врати на нивото од пред пандемијата со Ковид-19 до 2026 година и покрај тоа што бројот на патници е зголемен во последните три месеци.

Аеродромот објави и дека загубите што ги претрпе од почетокот на пандемијата сега достигнаа дури 3,4 милијарди фунти.

Како што истакнаа, меѓународните воздушни патувања можеби се на работ на закрепнување, но има уште долг пат да се помине.

Според извештаите, аеродромот пријавил загуба од нешто повеќе од милијарда фунти во деветте месеци до крајот на септември, а изгубил 786 милиони во истиот период минатата година.

Компанијата во својот извештај предупреди дека воздушниот сообраќај најверојатно нема целосно да се опорави во следните пет години.

Џон Холанд-Кеј, извршен директор на аеродромот Хитроу, вели дека Велика Британија е на работ на закрепнување што ќе ја зголеми побарувачката, ќе создаде нови квалитетни работни места и ќе ја оживее британската економија, но исто така предупредува дека сето ова може да биде загрозено ако не се осигура на долг рок.

Тој ги повика земјите да се фокусираат на глобалната програма за вакцинација за да се овозможи меѓународното патување да се одвива без тестирање и повика на „фер“ финансиска регулација.

Share

sunwin web sunwin tài xỉu game sunwin

sunwin tài xỉu game sunwin game sunwin

sunwin

tải sunwin apk sunwin web sunwin club

game bài sunwin

Scroll to Top