Евакуирани уште 800 луѓе од островот Ла Палма во Шпанија

пред 2 недели

Стотици луѓе на островот Ла Палма на Шпанските Канарски Острови се разбудија денеска во страв за своите домови и имот.

Нова река од лава од вулканот се закани дека ќе уништи друга населба на пат кон Атлантскиот Океан.

Властите на островот наредија евакуација на околу 800 луѓе од крајбрежниот град Лос Ланос де Аридана, откако лавата започна по нова рута, поради што нивните домови се најдоа на можен пат на уништување, пренесува агенцијата АП.

Околу 6.000 луѓе беа веднаш отстранети од областа, во часовите по првичната ерупција на вулканот на 19 септември, кога нивните домови и фарми беа директно на патот на првиот вулкански поток на лава.

Не беа потребни нови масовни евакуации во следните три недели, но вчера експертите за вулкан ги советуваа властите дека новиот проток на лава се одделил од главниот тек и се упатил кон населено место надвор од она што претходно било зона за евакуација.

Лавата досега уништи над 1.400 згради, вклучувајќи домови, фарми и други објекти, и зафати 656 хектари, вклучувајќи 90 хектари плантажи со банана. Досега нема загинати.

Share

Watch Legend of the Dragon Kings Episode 12

https://animeheaven.pro boruto anime heaven

Website https://gogoanime.be: Watch Orochi, the Eight-Headed Dragon (Dub) gogoanime Episode Full gogoanime kissanime

Website https://animedao.nl: Watch Living for the Day After Tomorrow animedao Episode 12 darling in the franxx animedao

KissAnime: Candy Candy anime episode 115 online free at https://kissanime.mx anime stream

Scroll to Top