Ерменската опозиција ги отфрла изборите сè додека премиерот не поднесе оставка

пред 11 месец

Опозицијата во Ерменија го отфрли предлогот да се одржат предвремени парламентарни избори без претходно дадена оставка на премиерот Никол Пашинијан, пренесува агенцијата „Интерфакс“.

Пашинијан во понеделникот рече дека е подготвен да распише предвремени парламентарни избори, доколку опозицијата се согласи на одредени услови, наведува „Ројтерс“.

Ерменскиот премиер се соочува со протести и политичка криза откако армијата побара негова оставка, што Пашинијан го нарече обид за државен удар.

Претседателот на Ерменија, Армен Саркисјан, неодамна одби да го смени началникот на Генералштабот на ерменската армија, Оник Гаспаријан, кој претходно беше ослободен од должноста од премиерот Пашинијан.

Share

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

dubbed anime ANIMEFLIX Dragon Ball Super (Dub)

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2 Episode 7

ANIMEFLIX Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

ANIMEFLIX My Hero Academia (Dub)

Attack on Titan (Dub)

Scroll to Top