ЕУ бара да се приклучи на американско-руските преговори за безбедноста во Европа

пред 2 години

Воениот конфликт околу Украина би бил катастрофален за Европа, поради што членките на ЕУ бараат да не се заобиколуваат, туку да се приклучат на преговорите меѓу САД, НАТО и Русија за можно преуредување на безбедносниот систем во Европа, закажани од Вашингтон и Москва за јануари.

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, во специјална изјава предупреди дека „безбедноста на Европа е во опасност“ и нагласи дека ЕУ сака да биде вклучена во преговорите САД-НАТО со Русија со цел да ги „обезбеди сопствените европски интереси“, а Вашингтон рече дека го почитуваше тоа.

„Никој не сака да верува дека е можен вооружен конфликт меѓу НАТО и Русија“, изјавија претставници на Советот на ЕУ во Брисел, но нагласија дека стравот од војна се уште е опиплив, бидејќи НАТО, нагласува тој, не може да ги прифати руските барања и да даде „А тоа е дека Украина и сите земји се слободни да ги изберат своите сојузи“.

Од Вашингтон беше соопштено дека американските и НАТО војници нема да одат во Украина или Грузија да се борат против руските војници таму.

Но, суштината на конфликтот е тврдењето на Русија дека Западот испраќа оружје и ја обучува украинската армија да ги нападне источните региони на Украина во Донбас, под контрола на проруските бунтовници, чиј пораз би значел повлекување на непријателските сили до руските граници.

Рускиот претседател Владимир Путин се закани со „воено-технички мерки“ и побара од Западот да го запре ширењето на НАТО во Источна Европа и акумулацијата на војници и проектили во близина на границите на Русија, додека врховниот командант на НАТО во Европа, американскиот генерал Тод Волтерс изјави треба да се испратат илјадници војници во Бугарија и Романија.

Вашингтон се согласи да разговара со Москва како може да се обноват мирот и стабилноста на стариот континент, а Европејците се многу загрижени дека, како и во Студената војна и Големите сили, договорите за судбината на Европа би можеле да се решат без нивно мислење.

Share
Scroll to Top