Живот во страв во Петриња: „Секој момент може нешто да падне“

пред 9 месеци

Скоро секој земјотрес во Петриња ја загрозува веќе нарушената статика на зградите, затоа на граѓаните не им се препорачува да одат во центарот на градот.

„Овде постои голема опасност и зградите се понестабилни секој ден. Поради она што го гледаме, би им препорачал на сите да не одат во центарот на градот, бидејќи нешто навистина може да падне во секој момент”, предупреди началникот на пожарникарската служба, Славко Туцаковиќ.

Пожарникарите исчистија сè пред неколку дена, но како последица на новите земјотреси вчера повторно има малтер, плочки и цигли на земјата. Вчерашниот земјотрес предизвика и дополнителни штети на загрозените куќи и ги исплаши граѓаните.

„Постојани сме на терен за расчистување и отстранување на опасностите за граѓаните од покривите, отстранување оџаци, работа со сопствениците на домовите, но и на разни компании кои се тука да помогнат. Ние мора да дејствуваме на организиран и безбеден начин“, рече Туцаковиќ за ТВ Нова.

Тој рече дека се согласил со градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ за евакуација на населението од центарот на Петриња.Туцаковиќ исто така нагласи дека луѓето кои доаѓаат во уништените делови на градот, само за да фотографираат, треба да знаат дека тоа е многу опасно.

Во последните 24 часа пожарникарите во областа имале 1.006 интервенции со 504 пожарникари во 204 противпожарни возила. Последниот силен земјотрес ја погоди Петриња вчера околу 18:30 часот.

Share

Samurai Deeper Kyo (https://animefreak.ws/m/mmjq) Episode 26

GoGoAnime: Shake-chan anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime anime list

Detective Conan Movie 09: Strategy Above the Depths (https://animebee.to/m/w993) Episode Full

TwistMoe: Lupin the IIIrd: Chikemuri no Ishikawa Goemon (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net animes online

Amara: https://amara.org/en/profiles/profile/On91yXQyAB2aqsUtpP9QyGeG4hYerFOT0Ro9jsBr-ws/

Openlibrary: https://openlibrary.org/people/animeflixnl

Scroll to Top