Зеленски повикува на меѓународна помош во обновата на Украина

пред 1 месец

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, четири месеци по руската инвазија, повика на меѓународна помош за обнова на неговата уништена земја по завршувањето на војната.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Потребно е не само да се поправи сето она што го уништија окупаторите, туку и да се создадат нови основи за нашите животи: безбедни, модерни, удобно, достапни“, рече тој во говорот доцна во саботата.

Тоа би барало „колосални инвестиции, милијарди, нови технологии, најдобри практики, нови институции и се разбира, реформи“, кажал тој, според агенциите.

„Колку и да ни е тешко денес, мора да запомниме дека ќе има утре“, рекол Зеленски.

Во понеделник треба да се одржи состанок на околу 40 потенцијални земји донатори во Лугано, Швајцарија, каде што украинската влада има намера за првпат да ги претстави своите приоритети за обнова на земјата разурната од војна.

Зеленски, исто така, во видео обраќање ги потсетил Украинците дека војната е далеку од завршена.

„Неговата суровост се зголемува на некои места и тоа не може да се заборави“, додал тој, апелирајќи до своите сонародници да им помогнат на жртвите од бруталниот конфликт, пишуваат медиумите.

Share

tải sunwin tải sunwin apk sunwin apk

sunwin web game sunwin tải sunwin apk

sunwin

tải sunwin apk sunwin apk sunwin web

sun win

Scroll to Top